Cynamon – aromat, dla którego można stracić głowę
Wymieniając najważniejsze przyprawy, nie sposób pominąć cynamonu. Większość z nas bez problemu potrafi przywołać w pamięci jego słodki i korzenny smak. Jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni, a jego walory podbiły niemal cały świat. Dodatkowo jest to również przyprawa pełna wartości odżywczych, które ludzkość zna od stuleci.
Pochodzenie
Cynamon znany był już w starożytności. Największe antyczne imperia używały go w celach leczniczych oraz jako talizman. Wzmianki o nim istnieją w świętych księgach Chin oraz Biblii. Ponieważ przyprawa pochodzi z Cejlonu dla starożytnych mieszkańców Morza Śródziemnego, cynamon był wyjątkowo cenny. Początkowo owiany aurą tajemnicy trafił do Europejczyków przez Jedwabny Szlak, by na dobre podbić Europejskie kraje w Średniowieczu.
Historia
Ponieważ cynamon był niezwykle popularną przyprawą, która nie występowała naturalnie na terenie Starego kontynentu, był on celem wypraw europejskich mocarstw i ich zamorskiej ekspansji. Portugalczycy, którzy zajęli wyspę w czasie wielkich odkryć geograficznych, mordowali zarówno rodzimych mieszkańców wyspy jak i innych przybyszów z Europy w obawie przed przejęciem ich ukochanej przyprawy.
Właściwości
Meycy wykorzystują cynamon od tysiącleci. Wykazuje on silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Zawarte w nim substancje wspomagają spalania tłuszczy. Silne ekstrakty eteryczne są również używane w kosmetologii i do tworzenia perfum. Natomiast Olejek cynamonowy jest wykorzystywany we współczesnej farmaceutyce.
Olejek cynamonowy — działanie
Dzięki dużej zawartości aldehydu cynamonowego olejek cynamonowy jest szeroko stosowany we współczesnym lecznictwie. Posiada on działanie antynowotworowe oraz opóźnia występowanie objawów choroby Alzheimera i Parkinsona. Ma działanie antytrądzikowe, dlatego polecany et osobą z cerą problematyczną. Wspomaga problemy żołądkowe oraz łagodzi mdłości.
Jak widać, cynamon jest wyjątkową przyprawą, pełną wspaniałych właściwości. Mocarstwa traciły głowę z powodu niewielkich kawałków pachnącej kory. Ich szaleństwo dało przyprawie dodatkową sławę. Na szczęście dziś mamy szczęście cieszyć się jej smakiem w spokoju, w naszym domowym zaciszu.