Dieta Paleo – catering z epoki paleolitu
Do sformułowania zasad diety paleo przyczynili się dwaj amerykańscy naukowcy dr S. Boyd Eaton z uniwersytetu Amory w Atlancie i Dr Loren Cordain – profesor Colorado State University.
Zdaniem Cordaina, od wynalezienia rolnictwa i hodowli bydła człowieka dzieli zbyt mało czasu, aby w jego genach nastąpiły mutacje pozwalające przystosować się układowi pokarmowemu do związanego z nimi rodzaju pożywienia. Dlatego, według jego opinii dla człowieka najzdrowszy jest sposób odżywiania stosowany przez ludzi z epoki paleolitu, którzy spożywali tylko to, co upolowali albo zerwali z drzewa. Obaj uczeni wspólnie stworzyli podstawy diety paleo.
Catering dietetyczny, który staje się coraz bardziej popularnym sposobem żywienia, oferuje obecnie zbilansowane i opracowane przez dietetyka posiłki bazujące na zasadach tej diety. Potrawy dostarczane w ramach diety paleo posiadają wysoką zawartość białka uzyskaną dzięki włączonym do menu dużym ilościom chudego i nieprzetworzonego mięsa. Nie zawierają one jednak żadnych mięsnych produktów przetworzonych.
Ze względu na to, że dieta ta postuluje zmniejszenie ilości węglowodanów, znajdują się one jedynie w owocach i warzywach, natomiast nie dopuszcza ona zbożowych produktów przetworzonych, ziemniaków, nabiału ani cukru i soli.
Biorąc pod uwagę zalety, jakie posiada dieta paleo catering dietetyczny, to w formie tego sposobu żywienia polecany jest przede wszystkim osobom pragnącym zredukować tkankę tłuszczową. Doskonale sprawdza się on przy zmniejszaniu otyłości brzusznej. Ponieważ dieta ta wyklucza produkty zawierające gluten, może też być pomocna osobom zmagającym się z takimi chorobami jak: celiakia, uczulenie na gluten, choroba Hashimoto czy choroby autoimmunologiczne.
Poprzez kontrolę gospodarki lipidowej i insulinowej w organizmie, a także ze względu na odrzucenie potraw ciężkostrawnych, dieta paleo przyczynia się do profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zapobiegając cukrzycy, nadciśnieniu czy miażdżycy.
Istnieje grupa produktów rekomendowanych do spożywania na diecie paleo. Catering dietetyczny w tej formie oferuje posiłki zawierające wyłącznie produkty spożywane przez przodków współczesnego człowieka żyjących w paleolicie. Zaliczamy do nich: mięso i ryby, a także jajka, orzechy i nasiona, owoce morza, oleje nierafinowane oraz owoce i warzywa. Nie wykluczają one obecności olei nierafinowanych oraz miodu.
Posiłki dostarczane przez catering dietetyczny w ramach diety paleo nie zawierają: olejów rafinowanych, orzeszków ziemnych, nasion roślin strączkowych ani produktów mlecznych, takich jak sery czy jogurty oraz ziemniaków, kasz, ryżu, pieczywa czy makaronów.
Dla miłośników wina, dobrą wiadomością będzie jednak, iż w diecie paleo jest ono dozwolone, podobnie jak kawa i herbata.