Czym charakteryzuje się dobrej klasy patelnia do ryb?

Czym charakteryzuje się dobrej klasy patelnia do ryb?

Smażenie ryb może być znacznie bardziej kłopotliwe, niż się wydaje. Źle dobrany rodzaj i ilość tłuszczu, a nawet nieodpowiednia patelnia do ryb mogą sprawić, że najpiękniejszy, dorodny okaz będzie rozpadającym się, nieestetycznym kawałkiem mięsa, które straci nie tylko walory wizualne, ale i smakowe. Podpowiadamy, jaka powinna być dobrej jakości patelnia do ryb, by ich smażenie było proste i wygodne!

Kształt patelni do ryb

Jak się okazuje, wybierając patelnię do ryb, należy zwrócić uwagę nawet na tak prozaiczną kwestię, jak jej kształt! W odróżnieniu od uniwersalnych naczyń, warianty przeznaczone do obróbki ryb powinny mieć owalny kształt. Dzięki temu kucharz może smażyć ryby w całości, bez konieczności ich porcjowania. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kuchniach profesjonalnych, gdzie, obok smaku i aromatu, liczy się także wygląd potrawy. Patelnie do ryb, których duży wybór znajdziesz na stronie internetowej: https://sklep.technica.pl/patelnie-do-ryb, mogą być różnej wysokości, przy czym dobrym wyborem może okazać się naczynie o nieco wyższych ściankach. Wówczas bowiem dochodzi do ograniczenia rozpryskiwania się rozgrzanego tłuszczu (kto przynajmniej raz w życiu smażył ryby, ten wie, jak bardzo mogą „pryskać” w trakcie przygotowania w wysokiej temperaturze!). Tego rodzaju, wyższe patelnie do ryb, można traktować jako alternatywę dla brytfanki – po bokach smażonej ryby można bowiem ułożyć różnego rodzaju dodatki – warzywa czy świeże zioła, co pozwala w tym samym czasie przygotować całą potrawę w jednym naczyniu.

Materiały, z jakich produkowane są patelnie do ryb

Patelnia do ryb może być wykonana z różnych materiałów. Popularne są, na przykład, aluminiowe patelnie do smażenia ryb, które cechuje lekkość, ale też świetne przewodzenie ciepła, co przekłada się na szybkość obróbki produktu. Aluminiowa patelnia do ryb jest do tego trwała, odporna nawet na bardzo intensywną eksploatację. Alternatywą może być solidna, a przy tym także i znacznie cięższa, żeliwna patelnia do ryb. Tego rodzaju wyposażenie jest odporne naprawdę na wiele różnych czynników, w tym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Korzystanie z żeliwnych akcesoriów może jednak wymagać od użytkownika odrobiny wprawy. Nieco rzadziej spotykane są patelnie do ryb wykonane ze stali nierdzewnej – a jeżeli już, to są one i tak wykończone specjalną powłoką, o czym więcej przeczytasz poniżej.

 Patelnia do ryb – postaw na nieprzywierającą powłokę

A na samym końcu kwestia, która z całą pewnością nie jest mniej ważna, niż kształt patelni czy materiał, z jakiego została wyprodukowana. Mowa, oczywiście, o powłoce, która powinna zapobiegać przywieraniu ryby do dna patelni. Producenci wykorzystują różne patenty na to, by zapobiegać przywieraniu potraw. W przypadku ryb jest to zadanie wyjątkowo trudne, między innymi ze względu na delikatną konsystencję mięsa i raczej cienką skórę. Wśród najczęściej spotykanych pokryć powierzchni patelni można znaleźć:

  • powłoki tytanowe – na których można stosować niewielkie ilości tłuszczu lub całkowicie z niego zrezygnować,
  • powłoki teflonowe (PTFE) – bardzo popularne i często stosowane, wymagające używania odpowiednich narzędzi gastronomicznych, które nie naruszą struktury ostrymi krawędziami,
  • powłoki marmurowe – bardzo trwałe i solidne, o idealnie gładkiej powierzchni, w przypadku której nie jest konieczne stosowanie dużej ilości tłuszczu.

Jak widać, wybranie odpowiedniej patelni do ryb nie musi być bardzo skomplikowane – wystarczy poświęcić odrobinę uwagi i przyjrzeć się podstawowym parametrom technicznym takich naczyń, by znaleźć bezpieczne, wydajne i trwałe rozwiązanie gastronomiczne.