Jak nie marnować jedzenia?
Marnowanie jedzenia to jeden z większych problemów społeczności. Według danych z raportu ONZ rocznie wyrzucamy do śmieci 100 000 000 ton jedzenia! Jest to ogromna ilość, którą należy koniecznie ograniczyć. Szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy skrajne ubóstwo, biedę i głód w niektórych częściach świata. Na szczęście w ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się trend zero waste, którego celem jest ograniczenie marnowania i wyrzucania różnego rodzaju produktów, nie tylko żywieniowych. Z tego względu przygotowaliśmy kilka sposobów na to, jak nie marnować jedzenia. Sprawdź sam!
Jak nie marnować jedzenia?
Wyniki badań są jednoznaczne – kupujemy o wiele więcej żywności, niż jesteśmy w stanie przejeść. Należy zatem spróbować nowych rozwiązań, które są skuteczne, jeśli chodzi o organizację tego typu rzeczy. Jak nie marnować jedzenia? Mamy kilka sposobów!
Lista zakupów to podstawa!
Priorytetem, jeśli chodzi o niemarnowanie żywności, powinno być kupowanie odpowiedniej ilości jedzenia do własnego domu. Wszyscy wiemy, jak trudno oprzeć się tym wszystkim pokusom w postaci pysznych przekąsek, czy też promocji, które pojawiają się wszędzie. Aby mieć pewność, że nie będziesz błądzić na ślepo po sklepie spożywczym, najlepiej udać się do niego z przygotowaną wcześniej listą zakupów. Dzięki temu zakupisz tylko to, co jest Ci niezbędne.
Planowanie posiłków
Kolejnym elementem, który pozwoli Ci ograniczyć marnowanie żywności, jest planowanie i przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Najlepiej przygotować tygodniowy jadłospis, do którego będziesz mógł zrobić od razu listę niezbędnych Ci do gotowania produktów.
Przechowywanie ma znaczenie!
To, jak przechowujesz produkty w swoim domu, również ma znaczenie w kwestii marnowania żywności. Jeśli zadbasz o odpowiednie zabezpieczenie żywności, możesz mieć pewność, że nie zepsuje się ona wcześniej, jak również będzie miała dłuższy termin do spożycia.
Produkty zbożowe takie jak kasze, makarony, płatki, czy też ryż, najlepiej przechowywać w zamkniętych pojemnikach. Mogą być wykonane zarówno ze szkła, jak i tworzywa sztucznego. Priorytetem powinno być hermetyczne zamknięcie, dzięki któremu Twoje produkty będą dłużej zdatne do spożycia. Jest to także niezbędne, aby wykluczyć pojawienie się moli spożywczych w Twojej spiżarni, których obecność wiąże się z koniecznością wyrzucenia wszystkiego do śmieci.
W zależności od rodzaju warzyw i owoców niektóre z nich nadają się do przechowywania w temperaturze pokojowej, natomiast kolejne wymagają niskiej temperatury. Ogromny błąd, który popełnia niemalże każdy, to przechowywanie wszystkich rodzajów w lodówce, przez co tracą swe właściwości i mają krótszy termin spożycia. W temperaturze pokojowej możesz trzymać:
- wszystkie cytrusy;
- banany;
- mango;
- brzoskwinie;
- awokado;
- ziemniaki;
- cebula;
- buraki;
- pomidory;
- ogórki.
Pozostała część warzyw i owoców powinna znaleźć miejsce w Twojej lodówce.
Mrożenie zapasów
W przypadku niemarnowania żywności nie możemy nie polecić mrożenia posiłków, których nadmiar zostanie Ci po spożyciu. Większość produktów świetnie nadaje się do mrożenia, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, jeśli znów poniesie Cię szaleństwo w kuchni. Jest to świetny sposób także na leniwy dzień, ponieważ mając przygotowany wcześniej, zamrożony posiłek, nie musisz poświęcać czasu na gotowanie. Przyjemne z pożytecznym? To sukces odwieczny!