Jak wybrać najlepsze włoskie oliwki w sklepie?

Jak wybrać najlepsze włoskie oliwki w sklepie?

Oliwki to jedne z najbardziej aromatycznych przysmaków kuchni śródziemnomorskiej, w tym włoskiej. Mają zarówno swoich zwolenników i przeciwników, jednak wielu koneserów musi dojrzeć do docenienia ich wyjątkowych walorów smakowych. Kluczem do sukcesu jest jednak postawienie na produkty pochodzące prosto z Italii, które wyróżniają się wysoką jakością i głębią aromatu. Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdź!

Rodzaje włoskich oliwek – co warto wiedzieć?

Włoskie oliwki to różnorodność smaków i aromatów, a wpływ na ich charakterystykę ma gatunek owoców uprawianych pod południowym słońcem. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej docenianych przez amatorów włoskiej kuchni jest odmiana Leccino. Pochodzi ze środkowych Włoch, a dokładniej z Toskanii i Umbrii. To czarne oliwki o średniej wielkości, które często wykorzystuje się do produkcji oliwy. Ponadto są delikatne w smaku, dlatego będą strzałem w dziesiątkę dla osób, które jeszcze nie zdążyły się przekonać do oliwek.

Zdaniem wielu, dobre włoskie oliwki to także odmiana Bella di Cerignola. To niezwykle duże oliwki, które uprawiane są w południowo-wschodniej Italii, w regionie Apulia. Mogą występować w kolorze zielonym, czarnym, a nawet czerwonym. Wyróżniają się łagodnym smakiem, dlatego z powodzeniem można je serwować zarówno jako dodatek na desce serów i wędlin, jak również sałatek i dań mięsnych lub rybnych.

Oliwki włoskie – dobry sklep powinien być również zaopatrzony w odmianę Nocellara Del Belice, uprawiane w Sycylii Zachodniej. Nie bez powodu uważa się je za najbardziej znane włoskie oliwki na całym świecie. Nie można odmówić im wysokiej zawartości miąższu, a jednocześnie chrupkości. Ponadto warto docenić ich słodkawy posmak, dzięki któremu wiele potraw i sałatek zyskuje na walorach smakowych.

Oliwki w zalewie czy na sucho – co wybrać?

Przy wyborze włoskich oliwek kieruj się nie tylko ich gatunkiem, ale również sposobem produkcji. Do najbardziej popularnych produktów na rynku należą oliwki w zalewie, dzięki której zachowują nie tylko swój smak, ale również cenne właściwości odżywcze. Zalewę często przygotowuje się na bazie soli, która wykazuje się naturalnymi właściwościami konserwującymi. Przed spożyciem jednak warto je wypłukać, aby pozbyć się jej nadmiaru.

Do Twojej dyspozycji pozostają również oliwki włoskie na sucho, które przechowywane są w szczelnych pojemnikach. Najlepiej przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu, aby jak najdłużej zachować ich świeżość, intensywny smak i konsystencję. Ponadto są znakomitym dodatkiem do sałatek czy dań mięsnych. Można je również podawać jako aperitif.