Śniadanie – czy rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem dnia?
Popularność zdrowego odżywiania się stale rośnie. Jest to już nie tylko trend, który wyznaczyli regularnie trenujący sportowcy, lecz sposób na dłuższe i zdrowsze życie. Nie można zatem dziwić się, że coraz więcej mitów na ten temat krąży po sieci. Biorąc pod uwagę nawał informacji na temat zdrowego stylu życia, przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się niepotrzebnej dezorientacji na temat posiłków, jakie spożywasz. Śniadanie – czy rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem dnia? Przekonaj się sam!
Jak powinno wyglądać śniadanie?
Na podstawie danych zebranych z Instytutu Żywności i Żywienia najzdrowszym rozwiązaniem dla organizmu jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Warto je spożywać co 3-4 godziny, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, jak również ograniczyć sięganie po niezdrowe przekąski. Jak zatem powinno wyglądać śniadanie?
Śniadanie powinno stanowić 30% całodziennej energii pozyskiwanej z żywienia. W praktyce oznacza to, że przy codziennym spożywaniu 2000 kcal, posiłek składający się na śniadanie powinien zawierać ok. 600 kcal.
Co jeść na śniadanie?
Biorąc pod uwagę kalorykę posiłku, jakim jest śniadanie, należy je skomponować z produktów, które nie tylko dadzą Ci uczucie sytości na kolejną część dnia, lecz również dodadzą energii. Z tego względu najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste, np. zbożowe, które połączysz z produktami mlecznymi. Wybierając taki zestaw, masz pewność, że dostarczysz do organizmu sporą ilość błonnika, zawartą w produktach zbożowych. Dzięki temu nie będzie dochodzić do wahań poziomu cukru we krwi, które mogą powodować uczucie zmęczenia i wahania nastroju.
Równie popularnym rozwiązaniem na śniadanie stało się połączenie białka i tłuszczy. Należy jednak pamiętać, że niezbędna ilość węglowodanów, którą omijasz przy tym posiłku, powinna być dostarczona w kolejnym daniu. Nie warto decydować się na taką opcję żywienia, jeśli borykasz się z różnego rodzaju schorzeniami takimi jak miażdżyca, cukrzyca. Może ono powodować nie tylko dolegliwości bólowe, lecz również wpływać negatywnie na wyniki badań.
Śniadanie – czy rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem dnia?
Niestety, nie ma potwierdzających rezultatów badań na temat śniadań jako najważniejszych posiłków, które spożywamy w ciągu dnia. Mimo tego nie warto rezygnować z jedzenia śniadań, ponieważ istnieją dowody potwierdzające zależność spożywania większej ilości kalorii, gdy zrezygnujemy z pierwszego posiłku.
Pierwszy posiłek powinieneś zjeść do 2 godzin po obudzeniu się. Jest to niezwykle istotne ze względu na spowalnianie metabolizmu, jakie zachodzi podczas snu. Aby przyspieszyć jego pracę po nocy, potrzebny jest pełnowartościowy posiłek. Jest to równoznaczne z dostarczeniem energii i składników odżywczych niezbędnych do codziennego funkcjonowania.